Jeden z dwóch najstarszych biegów ulicznych w kraju przebiega na dystansie półmaratonu historyczną trasą z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Tę samą trasę, jak podają kroniki, przebył pieszo cesarz Otton III, w ramach swojej pielgrzymki, na Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku.
- Bieg Lechitów to wyjątkowe święto, nie tylko dla gnieźnieńskiego środowiska biegowego. Jest to też impreza, którą cenią osoby, które same nie startują. Przyjeżdżają na trasę, na metę, by kibicować i wspólnie cieszyć się tym wydarzeniem. Atmosfera, która wtedy tam panuje, jest niepowtarzalna - powiedział Tomasz Budasz.
Oprócz tradycyjnego biegu na trasie z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, w którym 19 września wystartuje 1500 biegaczy, umożliwiony będzie także start osobom, które ze względu na pandemię, sytuację rodzinną lub zdrowotną nie mogą uczestniczyć w klasycznej formie. Specjalnie dla nich uruchomiono dwie formuły, tzw. biegi korespondencyjne, na dystansie 21km oraz dla osób, które wracają do formy i nie są jeszcze w stanie pokonać klasycznego półmaratonu „Piątkę Lechitów” na trasie 5km. W tym przypadku biegacz musi pokonać wyznaczony dystans w dowolnym miejscu i przesłać zapis GPS do firmy Datasport, która obsługuje bieg.
Zapisy na 44. Bieg Lechitów trwają do wyczerpania limitu 1500 miejsc, a każdy uczestnik wraz z pakietem startowym otrzyma pamiątkową koszulkę oraz medal, który jest kontynuacją dwuletniego cyklu. Podczas zeszłorocznej, 43. edycji zawodnicy mieli okazję zdobyć medal z wizerunkiem prawego skrzydła Drzwi Gnieźnieńskich, unikatowego zabytku sztuki romańskiej, przedstawiającego życie i śmierć św. Wojciecha. W tym roku medal przedstawia lewe skrzydło, co daje możliwość stworzenia kompletnej i niepowtarzalnej pamiątki. Co ważne, uczestnicy, którzy pokonają trasę w jednej z formuł korespondencyjnych, również otrzymają pakiet startowy z pamiątkową koszulką i medalem.
- Aktualnie zgłosiło się ok. 1300 osób, a zapisy trwają do osiągnięcia limitu. Wszystkich niezdecydowanych zapraszamy do wspólnej biegowej zabawy, spotkania, rywalizacji i powrotu do normalności, ponieważ jak wiemy wiele zawodów w tym roku w ogóle się nie odbyło - dodał Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Lechitów.
Od pierwszej edycji ideą Biegu Lechitów jest również propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Jak co roku odbędą się biegi młodzieżowe (więcej na: www.bieglechitow.pl/biegi-mlodziezowe-zapisy) oraz Staropolskie Igrce Małych Lechitów czyli specjalna strefa aktywności dla przedszkolaków, która znajdować się będzie przy Placu św. Wojciecha w Gnieźnie (pierwszych 300 przedszkolaków otrzyma koszulki i medale).
Szczegóły wraz z regulaminem 44. Biegu Lechitów dostępne są na stronie www.bieglechitow.pl oraz Facebooku i Instagramie biegu.
info + foto za www.gniezno24.com